Hasat Dönemi Öncesi Elma Üreticileri Bilgilendirdi

İlimizdeki elma üreticileri hasat döneminde ürün alım satımından kaynaklı çeşitli mağduriyetler yaşamaktalar. Karaman Ticaret İl Müdürlüğü olarak elma üreticilerine yönelik yapmış olduğumuz bilgilendirme toplantısında, mağduriyetlerin yaşanmaması adına veya yaşandığında ne yapılması gerektiğine dair bilgiler verildi.

Karaman Belediyesine ait Yunus Emre Konferans salonunda yapılan toplantıya elma üreticileri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personelleri, Ticaret İl Müdürlüğü personelleri ve Hal Hakem Heyeti Üyesi Avukat Hüseyin MUTLU katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet YILDIZ gerçekleştirirken, İl Müdürlüğümüz personellerinden Kadir Kalak ve Celalettin Kutbay tarafından “5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” ve Hal Hakem Heyeti konulu sunum yapılarak, Tarım Satış Kooperatifleri hakkında da kısa bilgiler verildi. Örnek olarak oluşturulan satış sözleşmesi hakkındaki detaylı bilgiyi ise Hal Hakem Heyeti Üyesi Avukat Hüseyin MUTLU verdi.

Toplantıda İlimizde elma üretimi yapan üreticilerin ürünlerinin satışını yaparken alıcı ile yapacağı satış sözleşmesi, ürünü sattığı meslek mensubu ya da firmadan ürün bedelini alamadığı takdirde, anlaşmazlığın parasal değeri 2016 yılı için 65.123,56 TL altında olan konular için Hal Hakem Heyetine başvurulmasının gerektiği ve Hal Hakem Heyetinin nasıl çalıştığı konularında detaylı bilgi verildi. Üreticilerin böyle bir mağduriyet yaşamalarını önlemek ve somut belge oluşturmak amacıyla üreticiler ve meslek mensupları arasında düzenlenmesi önerilen elma alım satım sözleşmesi örneği katılımcılara dağıtıldı.

Toplantı sonunda elma üreticileri; hasat dönemi öncesi böyle bir alım satım sözleşmesi ile dolandırıcılara karşı kendilerini güvence altına alabileceklerini bu nedenle de Hal Hakem Heyetinin tanıtımının kendileri açısından önemli olduğunu belirterek toplantının kendileri için çok verimli olduğunu ifade ettiler. Ayrıca Elma Üreticileri Birliği yerine bir Tarım Satış Kooperatifi kurmaları gerektiğini bu konuda da Ticaret İl Müdürlüğümüzün önderlik yapması gerektiğini belirttiler. Toplantı soru ve cevap ile son buldu.