Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Ahilik Haftası Kutlamaları, Cumhuriyet Parkı’nda çelenk sunma töreni ve Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen program ile başladı.

Törene, Karaman Valisi Fahri MERAL, Belediye Başkanı Ertuğrul ÇALIŞKAN, İl Jandarma Komutanı İlhan ŞEN, İl Emniyet Müdürü Fikret BAYRAKTAR, Ticaret İl Müdür V. Ayşe ÜNAL, protokol üyeleri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Karaman Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanı Bayram UYSAL ve Ticaret İl Müdür V. Ayşe ÜNAL birlikte Atatürk Anıtına Ahilik Çelengi koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Karaman Valisi Fahri MERAL' e Esnaf Babası Ahi Kaftanı giydirildi. Ardından ise Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan’a  “Esnaf Dostu Ödülü” verildi.

Cumhuriyet Parkında son bulan toren, mehteran takımı eşliğinde düzenlenen yürüyüş sonrası Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanında devam etti.

Meydanda düzenlenen programda ise ilk olarak günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanı Bayram UYSAL, Belediye Başkanı Ertuğrul ÇALIŞKAN ve Vali Fahri MERAL konuşma yaparak ahiliğin anlam ve önemine değindiler. K.M.Ü. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur AYKAÇ “Zanaatı Kardeşlik Duygusuyla Birleştiren Kurum Ahilik” konulu konuşmasını gerçekleştirdi.

Düzenlenen toren ile İlin Ahisi Osman KUTUCU’ ya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ’ nin Teşekkür Belgesi ile birlikte plaket ve ödülü Vali Fahri MERAL ile birlikte Ticaret İl Müdür V. Ayşe ÜNAL tarafından verilirken, İlin Kalfası Mustafa ÖZDEMİR ve İlin Çırağı Emre ARSLAN’ ın plaket ve ödülleri de verildi.

Programın sonunda ise Şed Kuşatma Ekibi tarafından gösteri yapılarak, Esnaf odaları ve Meslek liselerinin açtığı çadırlar gezildi. Bu sırada kutlamaya gelen vatandaşlara Ahilik Pilavı ve lokma tatlıları ikram edildi.