29. Ahilik Haftası Kutlandı

29. Ahilik Haftası bir dizi etklinlikle kutlandı. 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü Cumhuriyet Parkı'nda Atatürk anıtına çelenk koyularak başlanan programa Karaman Valisi Murat Koca, İl Jandarma Komutanı Jd. Kd. Alb. Mustafa Akış, Karaman Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Karaman Ticaret İl Müdürü Yusuf Arı, Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal, KTSO Başkanı Mustafa Toktay ve Protokol üyeleri ile çok sayıda esnaf ve vatandaş katıldı.
 
Atatürk Anıtı’na çelenk konularak başlanılan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Meslek odaları tarafından her yıl geleneksel olarak seçilen yılın ahisi, bu sene Kahveciler, Kafeteryacılar ve Büfeciler Esnaf Odası eski başkanı Murat Parmaksız seçildi.  Vali Murat Koca ve Bayram Uysal tarafından yılın ahisine cübbe giydirilmesi, plaket ve hediyelerin takdim edilmesiyle devam eden programda, daha sonra mehteran takımı eşliğinde Geleneksel Ahi Yürüyüşü ile Aktekke Kent Meydanı'na geçilerek program burada devam etti.

Aktekke Kent Meydanı’nda devam eden programda, Karaman İl Müftüsü Nuri Değirmenci’nin ahilik duasıyla başlayan program, Ticaret İl Müdürü Yusuf Arı’nın açılış konuşmasıyla devam etti. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Güzel’in ahilik konulu konuşmasının ardından tiyatro ekibinin Şed kuşatma töreni yer aldı. Tiyatro gösterisi izleyiciler tarafından ilgiyle, beğenilerek izlendi. Ardından esnaf odaları ahilerinin plaket ve hediye töreni yapıldı. Ahilik kutlama programı, ahilik pilav ikramı ve Karaman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği müzik dinletisi son buldu.