15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 

15 Mart Dünya Tüketicler Gününüz Kutlu Olsun
 

Karaman Ticaret İl Müdür V. Ayşe Ünal, Bilindiği üzere 15 Mart tüm dünyada "Dünya Tüketiciler Günü" olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ise Bakanlığımız himayelerinde Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü öncülüğünde 15 Mart "Dünya Tüketiciler Günü" ve 15-21 Mart haftası da “Tüketiciyi Koruma Haftası” olarak kutlanmaktadır.
 
Bu bağlamda Müdürlük olarak, Tüketicilerin sorunlarına çözüm getirmek adına tüketicilerin mağdur olmalarının engellemesine katkıda bulunmak amacıyla eğitim, konferans, panel ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirdik. Türkiye’de ilk defa Karaman Kent Konseyi bünyesinde 25.11.2015 tarihinde Bilinçli Tüketici Meclisi kuruldu. Meclisin ilk çalışmaları olan “Bilinçli Tüketim Evde Başlar” ve “Bilinçli Tüketim Okulda Başlar” projesi kapsamında Karaman İlinde bulunan ev hanımlarıyla birlikte lise ve ortaöğretim öğrencilerine 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun anlatıldı. Şu ana kadar bu projeler kapsamında 22 mahallede ev ziyaretlerinde 296 ev hanımına bilinçli tüketici sertifikası verildi. 78 okulda yaklaşık 8000 öğrenciye kanun ve mevzuat anlatıldı.
 
Ünal, tüketicilerimizin mağduriyetlerini hızlı ve kolay şekilde çözmek amacıyla kurulan Tüketici Hakem Heyetimize de 2016 yılında 4882 başvuru yapılmış bu başvurularında 4210 adedi sonuçlandırılmıştır dedi.  Ayrıca Bakanlığımızın “Güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans” prensibi  çerçevesinde 2016 yılı içerisinde İl Müdürlüğümüz personellerince denetimler yapılmış olup, toplamda 400 adet iş yeri denetlenmiştir. Denetlenen ticari işletmelere 6502 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikleri kapsamında rehberlik hizmeti sunulmuş ve müdürlüğümüzce hazırlanan bilgi notu verilmiştir.
 
İl Müdür Vekili Ayşe Ünal, Dünya Tüketiciler Günü sebebiyle Karaman Tüketici Haklarını Koruma Derneği Başkanı Ali AKAR ile Sayın Vali Yardımcısı Hakan EZGİ ‘yi ziyaret ettiklerini ve Sayın Vali Yardımcımıza hafta boyunca ne tür etkinlikler yapılacağı hakkında bilgi verdiklerini belirterek, ziyarette Sayın Vali Yardımcımıza çiçek takdim etti.
 
Ayşe Ünal bu yıl tüketici haftasına yönelik çalışmaların Karaman Kent Konseyi Bilinçli Tüketici Meclisi ile birlikte alınan kararla diğer yıllarda gerçekleştirdiğimiz programlardan farklı olarak tüketicilerin yoğun olduğu bölgelere kurulacak stantlar ile tüm haftaya yayılması planlandığını belirtti. Böylece Tüketiciler ile bire bir iletişim halinde olarak tüketicilere haklarının anlatılacağı stantlarımızda, Bakanlığımızca hazırlanan Bilinçli Tüketici Broşürleri ve çocuk tüketicilere de Bilinçli Tüket/Harca temalı  balonlar dağıtılacağının amaçlandığı ancak olumsuz hava şartları nedeniyle bazı aksaklıklar yaşandığını belirtti. Yine bu kapsamda tüketicilerimizin dikkatini çekmek ve bilincini arttırmak için 4 adet billboard çalışması yapıldı. İlimiz sınırları içerisinde Müdürlüğümüz katkılarıyla oluşturulan ‘Bilinçli Tüketici Ormanı’ na ağaç ekimin olumsuz hava muhalefetinden dolayı ileri bir tarihe ertelendiğini belirtti.
 
Ayşe Ünal, bütün vatandaşlarımızın birer tüketici olduğunu bu nedenle ‘Bilinçli Tüketici’ farkındalığının arttırılması amacıyla bu tür çalışmaları devam ettireceklerini söyleyerek, tüm vatandaşlarımızın 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftasını kutluyorum dedi.